
Nyelvtanulás: Egyedül vagy csoportosan tanulj?
Amikor valaki nekikezd egy új nyelvnek, nagyon sok kérdés felmerül. Talán az egyik legelső az, hogy milyen módszerrel, pontosan hol tanuljunk nyelveket. Erre nem egyszerű a válasz, hiszen rengeteg korábbi (akár rossz) tapasztalat befolyásolhat minket, amelyektől igencsak nehéz megszabadulni A My Cup of Tea mostani adásában az
egyéni és csoportos nyelvtanulás előnyei és hátrányai a témánk.
Ugyanis nagyon nem mindegy, milyen anyanyelvi személyiséggel indulsz neki a nyelvtanulásnak, mint ahogy az sem, hogy milyen célokkal és persze hogy mennyi idő alatt szeretnél tanulni.
De lássuk a részleteket!!:) Természetesen most is a saját, szubjektív ötleteléseinket hallgathatod meg, és persze most szívesen vesszük a Te véleményedet is a Facebook-oldalunkon vagy emailben.
Linguina podcast - My Cup of Tea - Nyelvtanulás - egyéni vagy csoportos nyelvtanulás
Emlékszel még az iskolai órákra, ahol nagy csoportban, szinte csak és kizárólag frontális módszerrel tanítottak? Ez nem a tanár hibája, hanem sajnos a mindenkori rendszeré. hiszen 10-15 diákot heti 2-3 alkalommal nem nagyon lehet más módszerrel hatékonyan előrevinni a tanmenetben, csak ha a tanár magyaráz, majd te (esetleg egy párral) gyakorolsz, majd a tanár elmondja a megoldást.
Nos, ez egy idő után igencsak unalmas - a tanárnak is, hidd csak el:)
Így amikor a csoportos nyelvtanulásról beszélünk, mi a Linguinánál mindig a 3-5 fős csoportokról beszélünk, hiszen a legtöbb ember számára a beszéd a mumus…A beszéd, amit, ha nincs idő, mert túl sokan vagytok, nem lehet gyakorolni.
A kiscsoportos nyelvórákon nem kell magolnod: nem kell otthon magolnod, hiszen az óra témakörét több emberrel is átbeszélheted, így megtanulva az adott téma szókincsét. Ezt egy tanárral nem tudnád megtenni, hiszen mindig ugyanazt mondanátok el, és az elég uncsi:D
A kiscsoportos nyelvórákon játszva tanulhatsz: az unalmas nyelvtani szerkezeteket társasjátékokkal gyakorolhatod ahelyett, hogy mondatokat kellene írnod házi feladatként, amiket a magántanárod ad neked.
Élethű szituációk: más-más akcentust is gyakorolhatsz, ami a nemzetközi életben, legyen az utazás vagy multis munkakör, mindig nagyon jól jön. Így nem fogsz megrémülni, ha valaki más akcentust használ, mint a magántanárod, amihez az évek alatt hozzászoktál.
Valódi közönség: prezentációt tartani valódi közönség nélkül? Képzeld csak el, milyen furcsán éreznéd magad, ha fel kéne állnod a géped vagy a magántanárod előtt, és csak egy ember ülne veled szemben. Én legalábbis mindig kényelmesebben érzem magam egy kisebb csoportnyi ember előtt, az már biztos:)
Olcsóbb óradíj: és persze legutolsó sorban a pénztárcádat is kíméli ez a megoldás, hiszen egy jó tanár órabérét nem egyedül kell kifizetned, hanem egy kicsit emeltebb árat együtt fizettek (általában a tanároknak azért jóval több munka egy csoportos órára felkészülni).
A kiscsoportos nyelvórák hátrányai
Kevesebb idő jut rád: ez egyszerű matek…ha többen vagytok az órán, és mindenki beszél, akkor bizony kevesebbet tudsz brillírozni mint a magánórádon. Ez persze elsősorban csak a frontális órákra igaz, amelyekből optimális esetben 25%-nál nincs több beépítve a tanmenetbe.
Mások előtt kell beszélned: ha szégyenlős vagy, vagy csak simán nem szereted az embereket, akkor bizony nehezedre fog esni másokkal a szóbeli kommunikáció. Ez lehet, hogy azért van, mert az anyanyelveden sem szeretsz beszélni, de az is lehet, hogy csak idegen nyelven vagy kissé félénk. Vagy egyszerűen csak senkinek semmi köze ahhoz, hogy Te mit gondolsz az adott témáról:D
Szintkülönbségek: bár minden csoportba a tanulók szintjeit felmérve kerülnek be az emberek, bizonyos különbségek mindig felmerülnek. Valaki a szókincsére kap magasabb pontot, más a nyelvtanjára, megint más a szóbeli részen brillíroz, miközben csapnivalóan ír, vagy fordítva. Ilyenkor az első órákon össze kell csiszolódni a teljes csapattal.
Nehezebb személyreszabás: nálunk ugyan ez nem téma (hiszen saját tématervezési stratégiánknak köszönhetően szuper, személybeszabott órákkal várunk a csoportos óráinkon is), de sok esetben olyan dolgokat is tanulnod kell, amelyek nem érdekelnek (, de kellenek), vagy nem érdekelnek (és különösebben nem is kellenek).
A rugalmasság hiánya: egy csoportos órát nem tudsz ám csak úgy lemondani. Még ha flexibilis is a nyelviskola vagy a csoportos nyelvórát tartó nyelvtanár, akkor sem hagyhatsz ki 3-4 óránál többet egy kurzusból. A befizetett tandíjat nagy valószínűséggel nem fogod visszakapni, és persze le is maradsz, hiszen a csoport megy tovább az anyaggal.
Az egyéni nyelvórák előnyei
Személyreszabott órák: ez persze az optimális eset, de maradjunk optimisták:) szóval a személybeszabás adott, hiszen kiválaszthatod, melyik nyelvtanár, melyik nyelvtanítási módszer való neked. Az első óráidon konkrét tanmenetet állíthattok össze a nyelvtanároddal, és menet közben is változtathatsz, ha nem tetszik valami (azért a jó nyelvtanárok védelmében ez egy szakma, így nem mindenben érdemes módosítani a tanmeneten, hiszen valószínűleg optimálisan van felépítve - mint mondtam, maradjunk optimisták:))
Megarugalmasság: le kell mondanod pár órát, mert közbejött a munka vagy egy betegség? Semmi gond! Legalábbis ha óradíjat fizetsz és nem havi bérletet. Hiszen sok magántanár már inkább az utóbbit választja a biztos megélhetés érdekében - nem csodáljuk:) A lényeg, az egyéni órák azért könnyebben módosíthatóak, ha a lemondás már nem is olyan egyszerű.
Visszajelzés picit másképp: bár mi a Linguinánál hiszünk az írásbeli és szóbeli tesztelésben időközönként egyéni órák esetében is, sok magántanár inkább más módot választ arra, hogy visszajelzést kapjon a tudásodról. Ez általában házi feladatot jelent, amit vagy az órán, vagy ha mázlista vagy, akkor az órán kívül javít ki a tanár. A visszajelzés gyors, és csak te hallod:)
Egyedül az órán: egy magántanárral a nyelvtanulás kevésbé stresszes, ha nem vagy túl emberközpontú. Nem kell mindenkivel jópofizni, és megosztani olyan dolgokat, amikhez semmi közük. Egy jó órán sokszor kerülnek elő provokatív témák pont azért, hogy az emberek vitatkozzanak (nem veszekedjeneket írtam szándékosan:)), hiszen akkor előjönnek az érzelmek - és így a hibák is;)
Az egyéni nyelvórák hátrányai
Egyedül az órán: ami az egyik nyelvtanulónak előny, az a másiknak hátrány. Nem győzöm hangsúlyozni a podcastekben és más megjelenésünkben, hogy a nyelv a kommunikáció egyik eszköze. Azaz ha valaki szeret beszélni, beszélgetni, akkor könnyebben megy neki a nyelvtanulás. Ebben nem igazán segít, ha valaki egy témakört mindig ugyanazzal az emberrel, azaz a nyelvtanárral tud átbeszélni. Egy idő után elég unalmas ugyanazokat az érveket elmondani és meghallgatni. Talán ez a parttalan beszélgetés:)
Kínos csend: a fentiekből következik az is, hogy ha valaki a személyisége miatt megy magántanárhoz nyelvet tanulni, és nem szeret beszélni, akkor bizony 60 percből kb. 20-at a csendért fizet. Nem szólal meg szívesen, a tanár viszont nem akarja azzal elijeszteni, hogy mindig “a szavába vág”, vagy mond helyette valamit. Legalábbis nem hatékony nyelvtanítási módszer:)
Magasabb óradíj: egy jó magántanár óradíja nem kevés. Gondolj csak bele, mennyi tudást ad át, mennyit készül egy-egy órára! Ezért persze muszáj elkérnie azt az összeget, ami neki is megéri. Ha nem így tenne, gyorsan kiégne, és máris romlana a magán-nyelvórák minősége.
Most, hogy elolvastad a blogot, és megnézted a blogot, melyik fajta nyelvórát választanád? Mi segítünk megtalálni a Neked legmegfelelőbb készségfejlesztő stratégiákat!
Nyelv. Oktatás. Hatékonyan.
A kiscsoportos órák előnyei
Még valami:) a legtöbb kurzusunk egyéni, csoportos és persze online egyéni formában is elérhető, azaz akár tanár nélkül is tanulhatsz nálunk! Kattints az oktatásra!
A Linguina kommunikációs stratégiákat épít fel, amelyekkel a valódi énedet fejezheted ki bármilyen nyelven, bármilyen szituációban. Iratkozz fel valamelyik hírlevelünkre, amellyel 5 INGYEN LECKÉT küldünk az általad választott témában.
Vagy gyere el valamelyik kurzusunkra:)
